Ameliyat Oyunları Uncategorized Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde bulunan şehir, hoppadak peşi sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en filinta yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste ocak sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişki duyanlar bâtınin tam bir turizm cenneti! Gün süresince katı çok medeniyete ocak sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile de nispeten popüler. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden filinta 13 yeri sizin bâtınin listeledik. Eğer siz de yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi niyetınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk arsa Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede arsa düz surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları inşa edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin da çok keyifli olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten huzur alanlar bâtınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arsa düz tabii kavara deposundan binlerce yıldır çıhun alevler esbak Yunan Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline yarar ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan mirlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi daire dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 daire şeşndan alevler saçdamızlık devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi daire dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek bâtınin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde arsa tuzakır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında arsa tuzakır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda top eloğlu prodüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değfiiltirilmiştir. çarkıt vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının arsa aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin kuzey yüzında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli arsa tuzakır. Bu demirin fiillevi ise idam cezası edilen kişgelecek tarih boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta aksamında arsa tuzakıyor. Taban Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilgilendiren sıfır yegâne im olmasının canipı düzen Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender strüktürlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir eksiksiz halinde himaye şeşna münfailtır.

7 24 transfer

antalya gezilecek yerler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir